facebook

Solingen średniowieczne miasto słynące z najlepszych ostrzy

Solingen średniowieczne miasto słynące z najlepszych ostrzy

Solingen - śladami historii

Solingen - miasto jakich tysiące innych

To niewielkie miasto położone w zachodniej części Niemiec (Nadrenia Północna Westfalia). Obecnie zamieszkiwane jest przez około 150 tys. mieszkańców, co czyni je porównywalne pod tym względem do polskiego Rybnika. Ale skąd wzięła się popularność nazwy Solingen i dlaczego kojarzona ona jest obecnie z przemysłem kosmetycznym. Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Najlepsze ostrza w Europie

Już w średniowieczu, miasto Solingen słynęło w Europie jako zagłębie skupiające najlepszych rzemieślników wyrabiających wszelkie narzędzia posiadające ostrza. W tamtym okresie były to głównie miecze, noże oraz inne przyrządy do cięcia. Technologia stosowana i doskonalona od pokoleń polegała na dokładnej i ręczne obróbce narzędzi, dzięki czemu uzyskiwano precyzyjne krawędzie. Ponadto, rzemieślnikom oprócz uzyskiwania powtarzalnej jakości ostrza, udało się uzyskać także efekt zwiększonej odporności na tępienie się krawędzi tnących. Stąd też, sława miasta rozprzestrzeniła się bardzo szybko wśród różnych narodów Europy.

Od mieczy po cążki do skórek

Dzisiaj, miecze oraz noże nie są tak potrzebne jak w wiekach średnich, a sława miasta pozostała wciąż żywa. Obecnie lokalni rzemieślnicy skupiają się na produkcji akcesoriów i narzędzi do użytku codziennego w tym także, do zabiegów kosmetycznych. To właśnie tutaj produkowane są najlepsze cążki do skórek, cęgi do paznokci, nożyczki kosmetyczne oraz wiele innych narzędzi, które służą do przycinania i dla których jakość ostrza jest szalenie istotna.

Potwierdzeniem powyższego jest fakt, iż od 1994 roku nazwa Solingen zarezerwowana jest wyłącznie dla produktów z potwierdzonym certyfikatem jakości. 

Od 1994 roku nazwa Solingen jest zarezerwowana wyłącznie dla produktów z potwierdzonym certyfikatem jakości.

Przykłady produktów Solingen

Przyborniki do paznokci Solingen
Cążki do skórek Solingen
Nożyczki do paznokci Solingen
Nożyczki do skórek Solingen
Cęgi do paznokci Solingen